BERNY Snake Watch for Women Quartz Miyota 2035 Fashion Dress Jewelry Bracelet Silver Gold Ladies Wristwatch Luxury Gift Watches
Original price was: ₪139.99.₪111.99Current price is: ₪111.99.

Parameters:
Model:2966L
Movement:Quartz Movement (MIYOTA 2035)
Battery:SR621SW
Accuracy(per Month):±20 sec
Case shape: Snake
Case diameter:19.5mm*23mm
Lug to Lug Distance: 28mm
Case thickness:7.5mm
Band width:17mm
Wearable length:175mm
Case material:Stainless steel
Band material:Solid Stainless Steel
Clasp type:Butterfly clasp
Surface lens:Mineral glass with sapphire coating
Back cover material:Stainless steel
Water Resistence:3ATM
Weight:77g
Features:
1. The Japanese Miyota 2035 quartz movement ensures precise timekeeping and stable performance.
2. The watch features a mineral glass crystal with a sapphire coating, offering excellent scratch resistance and durability.
3. IP-plated gold stainless-steel case and solid stainless steel band with butterfly clasp—durable, luxurious and effortlessly elegant.
4. The rectangle case showcases a unique sense of fashion and elegant charm.
5. The detachable bracelet design allows for flexible adjustment according to the wrist size, ensuring comfort and a perfect fit.
6. With 30M (3ATM) water resistance, it easily meets the daily water resistance requirements.

















| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 in |
| Brand Name | BERNY |
| Battery Included | Yes |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Band Material Type | Stainless steel |
| High-concerned chemical | None |
| Movement origin | Jp(origin) |
| Display Type | Arabic Numeral Markers |
| Feature | Water-Resistance |
| Band Length | 16 |
| Dial Diameter | 23 |
| Style | Dress |
| Origin | Mainland China |
| Model Number | 2966L |
| Dial Window Material Type | Coated Glass |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Certification | weee |
| Movement | Quartz Movement (MIYOTA 2035) |
| Battery | SR621SW |
| Accuracy(per Month) | ±20 sec |
| Case shape | Snake |
| Case diameter | 19.5mm*23mm |
| Lug to Lug Distance | 28mm |
| Case thickness | 7.5mm |
| Band width | 17mm |
| Wearable length | 175mm |
| Case material | Stainless steel |
| Band material | Solid Stainless Steel |
| Clasp type | Butterfly clasp |
| Surface lens | Mineral glass with sapphire coating |
| Back cover material | Stainless steel |
| Weight | 77g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.