Wireless Solar Powered Energy Magnet Reverse AHD Backup Camera with 7″ Rear View DVR Recording Monitor for Camper/Truck/Trailer
₪180.99 ₪200.99Price range: ₪180.99 through ₪200.99
DVR/Solar Powered/Magnet Holder/1 Min install/




• Top transmission distance:80 meters.
• Real-time image & 100% No Interference: When you’re driving, you can trigger the monitor on with an easy press and easily see what’s behind your car. Images are smooth without any flicker. It delivers digital signals which will not be interfered with other devices, such as Bluetooth.
• Loop Recording: New recordings automatically overwrite older footage when the memory card reaches full capacity.
• IPS Monitor: Excellent 178° Full-view display technology
• IR Night Vision: Safely backing up without any lights. The visible distance is greater than 20 meters, automatic gain control, auto white balance, auto backlight compensation.
• IP68 Waterproof & High Compatibility: No need to worry about the water get into your backup camera or its micro USB input port. Suitable for any vehicles.
• Language: English, Russian, Spanish, Italian, German, French, Japanese, Chinese.
• 1 Mins DIY
The camera uses a strong magnet mount;
No drilling, no wiring or no professional installation skills required.
Loop Recording
IPS Screen
 Support 2 Camera
 Power DC12V~24V
 Replay


Loop Recording
New recordings automatically overwrite older footage when the memory card reaches full capacity.

IPS Screen
Restore true colors from all angles


Solar Reversing Camera
Solar Powered/9600mAh/ IR Night Vision/ Magnet Holder/IR Night Vision /Magnet Holder










| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 in |
| Brand Name | QXNY |
| Is Batteries Included | Yes |
| Frames Per Second | 20 |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Chipset Manufacturer | MSTAR |
| Assembly Mode | Portable Recorder |
| Display | IPS |
| View angle | 120 |
| Number Of Lenses | 1 |
| Accessory Type | Car Charger, USB Charger, Power Cable |
| NightShot Function | Yes |
| Power Source | Battery |
| Video Code | AVC |
| Original Package | Yes |
| Loop-Cycle Recording Feature | Yes |
| Item Type | Car DVR |
| Audio Recorded | No |
| Camera Resolution | 1920×1080 |
| Special Features | Automatic White Balance |
| Built-in Screen | Yes |
| Video Format | MP4 |
| Touch Screen | No |
| Battery Type | Built-in |
| GPS logger | NONE |
| Battery | Built-In |
| Maximum Video Frame Rate | 30 |
| Display Size | 7inches |
| Input/Output | DC |
| Certification | FCC |
| Memory Card Required Reding Speed | Class 10 |
| Battery Capacity(mAh) | 9600mA |
| OEM NO. | Suitable for all vehicles |
| Working Temperature | -20~70 |
| Imaging Sensor | 1/3"Sony Ccd |
| OSD Language | Spanish |
| Pixels | 200Mega |
| Rear Camera | Yes |
| Max External Memory | 512G |
| Power | DC9V-35V |
| Operating Frequency Range | 2400-2500MHz |
| Waterproof Camera | IP68 |
| Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.