Powerful LED Headlamp Aluminium Alloy Headlight Led Head High Lumen Rechargeable Led Headlamp Camping Searching Hunting Fishing
₪27.99 ₪28.99Price range: ₪27.99 through ₪28.99
Specification:
1.Material:Aluminum alloy+ABS
2.Waterproof:Rainproof, Splashproof
3.Zoomable,Zoom in /zoom out
4.Lighting mode:strong light – weak light – flash
5.Charging mode: micro USB charging
6.With adjustable and elastic head band for conveniently put on or take off.
7.Product weight: about 290g
8.Applicable to: camping, mountain climbing, hunting, night fishing, night outdoor sports, mining

High Brightness LED Beads

Telescopic zoom



USB Recharging

3-Light Mode

90 Degree Adjustable

Ultra Light Lamp Head

Rapid Heat Dissipation

Waterproof

Scene


| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 in |
| Brand Name | Mikenoon |
| Nominal Voltage | 3.7 V |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Is Batteries Included | Yes |
| Item Type | Headlamps |
| Battery Type | Lithium Metal |
| Waterproof | Yes |
| Light Source | LED |
| Certification | CE |
| Purpose | Hiking, Camping, Fishing |
| Model Number | H02 |
| Switch Mode | High/Middle/Low |
| Feature 1 | headlight led head |
| Feature 2 | Head lamp |
| Feature 3 | headlamp |
| Feature 4 | rechargeable Led headlamp |
| Feature 5 | front led head |
| Feature 6 | Head Flashlight |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.