summer work shoes with protection breathable Lightweight safety shoes with iron toe anti-stab anti-slip working summer shoes
₪53.99 ₪70.99Price range: ₪53.99 through ₪70.99
















| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 in |
| Brand Name | iairay |
| Boot Type | Work & Safety |
| Shaft Material | Air Mesh |
| With or install Professional accessories | Others (fill in by yourself) |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Gender | Men |
| Department Name | Adult |
| Outsole Material | Rubber |
| Upper Material | Air Mesh |
| High-concerned chemical | None |
| Insole Material | EVA |
| Upper fixing method | sticking |
| Whether waterproof | No |
| Origin | Mainland China |
| CN | Shandong |
| Whether with metal toe cap | Yes |
| Boot Height | Ankle |
| Lining Material | Cotton |
| Item Type | Boots |
| Fashion Element | Cross-tied |
| Toe Shape | Round Toe |
| Closure Type | Lace-Up |
| Heel Height | Flat (≤1cm) |
| is_handmade | Yes |
| Pattern Type | Solid |
| Model Number | L812 |
| Fit | True to Size |
| Style | LEISURE |
| Season | Summer |
| Function 1 | work security boots for men |
| Function 2 | working shoes for men |
| Function 3 | anti smashing work shoes |
| Function 4 | safety shoes man for work |
| Function 5 | waterproof work shoes |
| Function 6 | work and safety shoes |
| Function 7 | fashion work shoes |
| Function 8 | working shoes with protection |
| Function 9 | Non-slip Work Shoes |
| Function 10 | Dropshipping |
| size_info | {"sizeInfoList":[{"length":{"cm":"22.5","inch":"8.86"},"size":"35","vid":-33},{"length":{"cm":"23","inch":"9.06"},"size":"36","vid":-34},{"length":{"cm":"23.5","inch":"9.25"},"size":"37","vid":-35},{"length":{"cm":"24","inch":"9.45"},"size":"38","vid":-36},{"length":{"cm":"24.5","inch":"9.65"},"size":"39","vid":-37},{"length":{"cm":"25","inch":"9.84"},"size":"40","vid":-38},{"length":{"cm":"25.5","inch":"10.04"},"size":"41","vid":-39},{"length":{"cm":"26","inch":"10.24"},"size":"42","vid":-40},{"length":{"cm":"26.5","inch":"10.43"},"size":"43","vid":-41},{"length":{"cm":"27","inch":"10.63"},"size":"44","vid":-42},{"length":{"cm":"27.5","inch":"10.83"},"size":"45","vid":-43},{"length":{"cm":"28","inch":"11.02"},"size":"46","vid":-44},{"length":{"cm":"28.5","inch":"11.22"},"size":"47","vid":-45},{"length":{"cm":"29","inch":"11.42"},"size":"48","vid":-46},{"length":{"cm":"29.5","inch":"11.61"},"size":"49","vid":-47},{"length":{"cm":"30","inch":"11.81"},"size":"50","vid":-48}]} |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.