30/50/100M 4mm Paracord 9 Core 650 Military Standard Parachute Rope Lanyard Outdoor Survival Tools for Camping Tent DIY Bracelet
₪13.99 ₪31.99Price range: ₪13.99 through ₪31.99
PARACORD 650:
The 650 paracord of diameter is 5/32” (about 4mm).It has 650 lb strength.9 core yarns each made of 3 twisted polypropylene fibers. 32 strand sheath structure, it is reliable, sturdy and long lasting.

CONVENIENT AND MANY OPTIONS:
This rope comes on a reusable plastic spool,the spool packaging can be easily carried and stored,Packaged according to length: 100ft, 164ft or 328ft.It can be easily modified to adapt to a wide variety of situations. Available in 10 colors options. Various colors help you choose the right one for your paracord projects.

MULTI-PURPOSE:
Our paracord great for making paracord bracelets, dog collars, lanyards, keychain and more. You can use as shoe laces, make bracelet, use it for fishing line, tent cord, tools & other DIY projects.Keep this paracord in your shed, tool box, trunk, backpack to ensure you’re ready for any situation.


| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 in |
| Brand Name | NONE |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Type | 9 Core Paracord |
| Length | 30/50/100m |
| Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.