2-3 Person Pop Up Camping Tent, Instant Setup Waterproof Windproof UV Protection Lightweight Portable for Hiking Backpacking
Original price was: $46.44.$37.22Current price is: $37.22.
2-3 Person Pop Up Camping Tent, Instant Setup Waterproof
Windproof UV
Protection Lightweight Portable for Hiking Backpacking
✅ 3-Second Auto Setup: One-touch hydraulic system opens in seconds, no assembly needed.
✅ 100% Waterproof: 210D Oxford cloth + PU3000mm coating resists heavy rain & wind.
✅ 3-4 Person Spacious: Walk-in height, fits 2 queen mattresses, perfect for family/couple.
✅ Lightweight & Portable: Only 4.5kg with carry bag, ideal for hiking/car camping.





| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 in |
| Brand Name | NONE |
| Fabric | 201Tpolyester fiber |
| Building Type | Quick Automatic Opening |
| Structure | One Bedroom |
| Applicable occasions | Family |
| Material | oxford |
| High-concerned chemical | None |
| Type | Trekking Tent |
| Number of Users | Two |
| Layers | SINGLE |
| Pole Material | Fiberglass |
| Style | Diagonal Bracing Type |
| Season | Four-season Tent |
| is_customized | Yes |
| Model Number | ZPLS-01 |
| Area | 200cm*150cm*110cm |
| Outside Tent Waterproof Index | 1000-1500 mm |
| Bottom Waterproof Index | 1000-1500 mm |
| Origin | Made in China |
| Function1 | water proof |
| Function2 | ultraviolet-proof |
| Function3 | 3-step quick setup |
| Function4 | Easy and convenient storage |
| Function5 | Suitable for family outings |
| Function6 | Suitable for hiking and car outings |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.