9 Led Strong Light Headlamp USB Rechageable Motion Sensor Headlight Portable Fishing Camping Outdoor Head Lamp Work Flashlight
Original price was: ₪34.99.₪27.99Current price is: ₪27.99.

Powerful 9 LED and Long-lasting
headlamp has 9 ultra-high brightness LED bulbs. In the middle is a large high-brightness LED light bulb, surrounded by eight smaller light bulbs. The sophisticated design allows 9 LED bulbs to be concentrated in a compact headlamp. It can provide up to 2000 lumens of brightness. Provides enough bright light even in complex dark conditions.

6 Modes & Motion Sensor
The headlamp flashlight has 6 modes to meet all your needs.①6 key modes, you can switch Spotlight High, Spotlight Low, Floodlight High, All Lights on, (Long Press 3 seconds→)Red Light, Red Strobe Light. ②4 motion sensor modes, you can easily turn the lights ON/OFF by waving your hand.


Rechargeable & Waterproof
Our rechargeable headlamp is equipped with a high-capacity battery. Enough to support up to 12 hours of lighting. And it can be easily charged on the charging head or any available device using the type-c charging cable. The sophisticated design allows our headlamps to endure splashes in all directions without damage. Helping you in harsh environments.




Lightweight and Comfortable
The head lights for forehead uses a lightweight design,It is easy to wear on the head without discomfort. The lamp head can be rotated 60°and fixed firmly to avoid shaking and sliding when running. The head flashlight uses a fashionable and comfortable elastic headband, which can be easily adjusted in length to perfectly fit adults or kids head, hardhat and helmets.




| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 in |
| Brand Name | NONE |
| Nominal Voltage | 3.7 V |
| High-concerned chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Is Batteries Included | No |
| Item Type | Headlamps |
| Beam Angle | 60° |
| Battery Type | AAA |
| Waterproof | Yes |
| Light Source | LED |
| Certification | NONE |
| Purpose | Genaral Use |
| Switch Mode | High/Middle/Low |
| Wattage | 5W |
| Feature1 | 9 LED Headlamp |
| Feature2 | 2000 Lumen Head Lamp |
| Feature3 | Super Bright Head Lamp |
| Feature4 | Waterproof Head Lamp |
| Feature5 | Lightweight Head Lamp |
| Feature6 | Kids Head Lamp |
| Feature7 | Sensor Mode Head Lamp |
| Feature8 | Hiking Head Lamp |
| Feature9 | Rechargeable |
| Feature10 | Head Lights for Forehead |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.