EndoMotor 16:1 Dental Reduction Equipment Wireless Endo With LED Light Imported Motor Root Canal Instrument Dentist Tips
₪111.99 ₪112.99Price range: ₪111.99 through ₪112.99
Dental Cordless Endo Motor Root Set Led Lamp
Feature:
1.LED light clarity and stability
2.16:1 standard configuration contra angle
3.Can switch 10 kinds of working procedure
4.Torque(N.cm):0.6-4
5.Stands up to the test It’s worth getting your hands on
6.High-quality imported motor, high torque, high speed and stable output
7.Small head and easy to operate
8.Ergonomic design easy to carry
9.Built-in high-capacity lithium battery, so it can reduce battery change times and
reduce costs for machine
Six Types of Working Modes:
(1) P1: Forward 360 degrees automatic movement. Forward rotation & reversal
torque, then remove the torque to restore forward.
(2) P2: Reverse reciprocating motion system. Reverse 150 degrees, forward 30
degrees.
(3) P3: Reverse 360 degrees automatic movement. Reverse rotation & torque
forward, then remove the torque to restore the reversal.
(4) P4: Forward reciprocating motion system. Forward 150 degrees, reverse 30
degrees.
(5) P5: Forward 360 degrees. When encounter torque, please stop. Using hand file
to reciprocate Contra-angle Handpiece or anti-edge file to remove broken needle.
(6) P6: Reverse 360 degrees. When encounter torque, please stop. Using cutting
edge file to remove broken needle
Technical Specifications:
1Main engine Voltage: 3.7Vdc
2Battery capacity: 800mAh
3Charger input voltage: Aci100-240V,60/60Hz
4output voltage:5Vdc
5tput current: 1A
Packing list:
The host ×1
Charging Dock ×1
Lamp holder ×2
Power adapter ×1
Motor cover ×1
Product specification×1








| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 in |
| Brand Name | Myricko |
| Certification | CE |
| Origin | Mainland China |
| Commodity Quality Certification | ce |
| High-concerned chemical | None |
| Size | WJ-422JH-AB |
| Material | Plastic |
| Model Number | WJ-422JH-AB |
| Battery voltage | 3.7Vcd |
| Capacity | 800mAH |
| Ratio | 16:1 |
| Output current | 1A |
| Output voltage | 5cdv |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.