HAYLOU Solar Lite 2 Smartwatch 1.43” AMOLED Display 24h Health Monitoring 150+ Sports Modes Voice Calling Smart Watch 1ATM
Original price was: $19.68.$15.68Current price is: $15.68.
HAYLOU Solar Lite 2 Smartwatch 1.43” AMOLED Display 24h Health Monitoring 150+ Sports Modes Voice Calling Smart Watch 1ATM Water Resistance
1.43” Ultra-large AMOLED Screen│ 466*466 Resolution │60Hz Refresh Rate.
9.8mm Ultra-thin Design │ Bluetooth 5.4 Calling │ 24/7 Health Monitoring.
150+ Workout Modes │ 200+ Watch Faces │ 1ATM Waterproof │ SOS Emergency Call.
Music & Camera Control │Sync with Strava│ Smart Message Notification │ 17-day Ultra-long Battery Life.
Product Parameters
Product name: Haylou Solar Lite 2
Display: 1.43” Ultra-large AMOLED
Resolution: 466*466
Dimension: 51.6*45.5*9.8mm
Bluetooth: V5.4
Battery capacity: 300mAh
Inpute parameters: 5V 500mA
Battery life: About 17 days (all-day heart rate monitoring)
Water-resistance grade: 1ATM
Sync data platform: Haylou Fun
Main Functions
Bluetooth Calling / Make/Answer Calls / Incoming Call Reminder / Smart Message Notification / One-tap Connection Prompt / Voice Assistant / Bluetooth 5.4 / SOS Emergency Call / 150+ workout modes / Calorie tracking / Pedometer / Goal-achieved Reminder / Workout Recording / Step Counting / Remote shutter / Sync with Strava.
Health Functions
Information Push
Twitter / Facebook / Gmail / WhatsApp / Messenger / QQ / WeChat / TALK / News / Tik Tok / LINE / YouTube / Information, etc.
Function Overview
Supported Languages
Whats In the Box:
Smartwatch (including standard strap)
Charging Cable
Instruction manual





















| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 in |
| Brand Name | Haylou |
| Category | Smart Watches |
| System | Android OS |
| Function | Calculators |
| Battery Life | 17 days |
| SIM Card Available | No |
| Type | wearable |
| Voice assistant built-in | No |
| Language | Indonesian |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 1.38" color large display |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Stress Monitor |
| RAM | <128MB |
| Screen Shape | Round |
| Battery Capacity(mAh) | 220-300mah |
| Resolution | 466*466 |
| Bluetooth-compatible Version | NONE |
| GPS | No |
| Screen Material | AMOLED |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | No |
| Origin | Mainland China |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | <128MB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| Launch Date | 2026 |
| Dial Window Material Type | Glass |
| Band Material | Silica Gel |
| Touch Screen | Yes |
| Battery Detachable | No |
| Band Detachable | Yes |
| Band width[mm] | 22mm |
| App name | Haylou Fun |
| Certification | Reach |
| Style | SPORT |
| Movement Type | Electronic |
| Model | HAYLOU Solar Lite 2 |
| APP Download Available | Yes |
| Case Material | Alloy |
| Support wholesale | Support dropshipping |
| Product name | Haylou Solar Lite 2 Smartwatch |
| Bluetooth connection | Bluetooth V5.4 |
| Smartwatch for men | 1ATM Water Resistance |
| Solar Lite 2 Smart Watch | 9.8mm Ultra-thin Design |
| Haylou Smartwatch | 1.43" Ultra-large AMOLED screen |
| Haylou Smart Watch | Smart Message Notifications |
| Haylou Solar Lite 2 Smart Watch | 24/7 Health Monitoring |
| Watches for man | 150+ Sports Modes |
| Men Smartwatch | 200+ Watch Face |
| Haylou watch | 17-day Ultra-long Battery Life |
| Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.