Makita Original DDF487 Cordless Driver Drill 18V Brushless Electric Impact Screwdriver Rechargeable Power Tool (ony tool)
Original price was: ₪133.99.₪64.99Current price is: ₪64.99.
Makita DDF487 Cordless Driver Drill 18V LXT Brushless Motor
▲18V LXT BL Brushless Cordless 40 N·m (350 in.lbs.) Driver Drill
â–²Compact designr increased operability
â–²Aluminum cover around gear housing case creates the impression of rigidity of the machine
â–²BL motor eliminates carbon brushes, enabling the BL motor to run cooler and more efficiently for longer life
â–²Variable 2-speed (0-500 & 0-1,700 RPM) for a wide range of drilling and fastening applications
â–²BLmotor is electronically controlled to optimize battery energy use for longer run time per charge
â–²BL motor efficiently uses energy to match torque and RPM to the changing demands of the application
▲BL motor delivers 40 N·m (350 in.lbs.) of max torque
â–²BL motor with high power to weight and size ratio
â–²Built-in dual LED lights with pre-glow and afterglow functions illuminate the work area
â–²Ergonomically designed handle with soft grip provides increased comfort
â–²Convenient keyless chuck for quick bit changes
â–²20 clutch settings and drill mode for added fastening control
â–²Reversing switch is conveniently located
â–²Mechanical 2-speed gearing; High speed mode for speedy drilling in light duty applications; Low speed mode for heavy duty applications requiring high torque
â–²Battery protection circuit protects against overloading, over-discharging and over-heating










| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 in |
| Brand Name | Makita |
| Origin | Mainland China |
| High-concerned chemical | None |
| Battery Included | No |
| Certification | EAC |
| Use | Home DIY |
| No-Load Speed | 3300rpm |
| Power Source | Battery |
| Frequency | 60hz |
| is_customized | Yes |
| Model Number | DDF487 |
| Motor | Brushless |
| Drill Type | Cordless Drill |
| Weight | 1KG |
| Rated Voltage | 20V |
| Rated Input Power | 340W |
| Motor type | Brushless |
| Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.