Rotating Button Work Safety Shoes Men Indestructible Steel Toe Shoes Security Work Sneakers Protective Safety Boots size 47 48
₪61.99 ₪68.99Price range: ₪61.99 through ₪68.99
Please Note:
1. Please check our size chart carefully, according to your foot length to choose the size.
2. If your foot has a little wide, you should choose one bigger size.
3. As different computer display colors differently, the color of the actual item may vary slightly from the above images.
How To Measure:
























| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 in |
| Brand Name | TEXIWAS |
| Boot Type | Work & Safety |
| Shaft Material | Air Mesh |
| With or install Professional accessories | Others (fill in by yourself) |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Gender | Men |
| Department Name | Adult |
| Outsole Material | TPU |
| Upper Material | Air Mesh |
| High-concerned chemical | None |
| Insole Material | Fabric |
| Upper fixing method | sticking |
| Whether waterproof | No |
| Origin | Mainland China |
| CN | Shandong |
| Whether with metal toe cap | Yes |
| Boot Height | Ankle |
| Lining Material | Mesh |
| Item Type | Boots |
| Fashion Element | Button |
| Toe Shape | Round Toe |
| Heel Height | Flat (≤1cm) |
| Pattern Type | PATCHWORK |
| Model Number | SHC-266-6 |
| Fit | True to Size |
| Style | Concise |
| Season | Spring/Autumn |
| Closure Type | Button |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.