Tactical Full Finger Gloves Touch Screen Combat Shooting Hunting Sport Outdoor Airsoft Paintabll Driving Work Mittens Men Women
₪21.99 ₪34.99Price range: ₪21.99 through ₪34.99
Pay Attention:
Two different logo designs are shipped randomly. Both versions of gloves are identical in quality and material. Feel free to purchase with confidence. Please refer to the comparison image below. Thank you.

JIUSUYI Professional Design Tactical Full Finger Gloves
Description:
1. Tactical gloves is made of durable microfiber and breathable stretch nylon material, wear-resistant, lightweight and fast drying.Â
2. Upgraded the all-finger touch screen function.
3. There is a pad at the bottom of the index finger, and the pad is filled with soft fabric to prevent scratches, buffer vibration and impact, and protect the hand in all aspects.
4. Flexible adjustment of the buckle, not easy to loosen, and provides safety protection for the wrist, improving the wearing comfort.
5. Great performance tactical gloves as sports, combat, assault, airsoft, paintball, shooting, hunting, hiking, driving and etc. Also suitable for some kinds of work,such as machine work, lumbering and heavy industry.
Please note:Â A9 is different with the Z3 gloves, it can not touchscreen and has not the soft pad on the back of the gloves.
Product Details:
Material: Microfiber, Spandex
Color: Black, Green, CP
Size: S/M/L/XL
Size (Palm circumference)
Small: Â Â 16.5-17.5 CM / 6.49-6.88 Inches
Medium: 18.5-19.5 CM / 7.28-7.67 Inches
Large: Â 20.5-21.5 CM / 8.07-8.46 Inches
X-Large: 22.5-23.5 CM / 8.85-9.25 Inche
Package Includes: 1 Pair Of Gloves

Intended Uses-Arisoft, Paintball, Work, Hunting, Law Enforcement, Sports, Maintenance Repair Operations. Nylon carrier loops for storage.

Anatomically designed one-piece palm eliminates material bunching. Pinched Forefinger fingertip construction improves fingertip strength and durability.
We use foam padding, especially when you use the rope when climbing the mountain, which can protect this part of your hand from more wear and tear.





Z3









A9













| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 in |
| Brand Name | mvptoo |
| Craft of Weaving | Tatting |
| Department Name | Adult |
| High-concerned chemical | None |
| Use | For Sports |
| Types of Glove | With Fourchettes |
| Origin | Mainland China |
| CN | Guangdong |
| Material | Elastane |
| Model Number | JSY-Tactical Gloves |
| Item Type | Gloves & Mittens |
| Gloves Length | Wrist |
| Style | Fashion |
| Pattern Type | Solid |
| Color | 3 Colors (Black, CP, Green) |
| Size | S, M, L, XL |
| Weight | About 80g |
| Gender | Unisex, Men, Women |
| Season | Spring, Summer, Autumn |
| Feature | Breathable, Non-Slip, Lightweight, Adjustable, Comfortable |
| Occasion | Tactical, Combat, Airsoft, Sports, Outdoor |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
There are no reviews yet.