TIGER TOUCH II Touch Tiger 2 stage lighting console with aviation case
₪1,327.99 ₪1,702.99Price range: ₪1,327.99 through ₪1,702.99
· Using the powerful Titan 9.1  11.3  16.0 versions of the operating system
Core i5CPU, Kingston 120GB high-speed solid state drive, 4GB operating memory;
Built-in 15.6-inch high-resolution touch screen (industrial screen), supporting networking to computer equipment to control various lighting 3D visualization software;
· Built-in UPS power, normal operation for 1 hour without connecting to 220V AC power
Support Chinese menu display, built-in multiple languages
Support Art-Net network function, can be expanded to 12 DMX output lines (domains) 6144 channels,
10 macro function buttons, allowing you to operate the console faster;
20 playback faders, supporting more than 1,000 program playbacks;
· Powerful attribute control window, CMY RGB color picker system;
· Quick and easy-to-use graphic generator, the built-in graphics of classification are easier to use;
Support CIPT protocol, you can directly see the image thumbnails of media clips in the media server on the console;
Support Wi-Fi access, wireless control of lights, remote control of lamps by mobile devices (iPhone, iPad Touch);
· Built-in thousands of lamp libraries, built-in lamp library editing software, you can edit the lamp library on the console at any time;
· Built-in Visualiser line-type lighting visualization software. Want to pre-program? no problem!
· Support MIDI time code sound and light synchronization function, can also play music in the console to send time code to control lighting program playback.
· Product weight: Net weight 14KG, gross weight 32KG
· Product packaging: 76.5×63.5×32.5cm(length, width, height)
· Flight case packing: 78x52x29cm













| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand Name | NoEnName_Null |
| Installation Method | self-contained |
| Is Bulbs Included | No |
| Nominal Voltage | 18V |
| Certification | NONE |
| Origin | Mainland China |
| High-concerned chemical | None |
| Power Source | AC |
| Voltage | 110-220v |
| Luminous Flux | <60 |
| Occasion | Professional Stage & DJ |
| Item Type | Stage Lighting Effect |
| Style | DMX Stage Light |
| Model Number | Tiger Touch II |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
There are no reviews yet.