iFitna Plantar Fasciitis Relief Orthopedic Shoe Insole Metatarsal Pain Flat Feet Arch Support Insert Men&Women Standing All Day
₪14.99
We recommend that you choose an insole one size larger, our insoles are cut to the size you need!
Engineered for individuals weighing over 220lbs, arch support inserts offer exceptional support, especially for arches. With 35MM arch height suitable for low, neutral and high arch. Evenly disperse pressure on feet, reduce fatigue and absorb shock of impact while walking & standing, resulting in a more comfortable experience. iFitna arch support inserts provide stability for feet and ankle to help alleviate Metatarsalgia, heel pain, heel spurs, plantar fasciitis, ball of foot pain
Combination of metatarsal pad support, deep cup and strength arch support effectively relieves foot pain and fatigue, evenly distributes pressure, corrects posture and maintains balance. Guarantees proper support, cushioning and alignment of ankle and foot
Engineered from premium polyester fabric, EVA memory foam and TPU. Non-slip fabric lowers friction and keeps feet cool for added comfort. Resilient EVA foam acts as a shock absorber to reduce foot pressure when standing or walking for long periods of time, providing all-day comfort
iFitna plantar fasciitis insoles are equipped with deep heel cups, providing a firm foundation for your feet. This promotes better balance, stability, and overall body alignment. By reducing strain on muscles and joints, arch support inserts prevent pronation and overpronation, enhancing foot stability and relieving knee and lower back pain
Suitable for casual, sneaker shoes or work boots. Arch support inserts are good gift choice for people with foot pain. iFitna orthopedic insoles can be trimmed to fit in your shoes. Plantar fasciitis insoles provide a universal fit for men & women. Whether you’re hiking, running, or spending long hours on your feet, you can count on these inserts to support your active and fulfilling lifestyle










| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 in |
| Brand Name | IFITNA |
| Origin | Mainland China |
| CN | Fujian |
| High-concerned chemical | None |
| Material | EVA |
| Item Type | Insoles |
| Insole Types | Orthopedic insoles |
| Model Number | 127G1 green blue |
| Pattern Type | Geometric |
| Feature | Arch Support |
| Shoe Width | Medium(B,M) |
| Insole Height | 3cm-5cm |
| function | supination pronation heel pain flat feet mortons neuroma |
| property | Flat Feet Heel Comfort Work Boot Shoe Inserts |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.