Italian Style Men’s Dress Shoes Genuine Leather Handmade Classic Whole-Cut Oxford Lace-Up Office Business Formal Shoes for Men
$99.99
Italian Style Men’s Dress Shoes Genuine Leather Handmade Classic Whole-Cut Oxford Lace-Up Office Business Formal Shoes for Men Product Description
Shoes images
NOTE: 1. Different monitor can display different color, even if it’s the same color, so please allow reasonable color difference.
Packaging and Shipping Payment:1. We accept Alipay here,Visa, MasterCard, QIWI, Maestro, WebMoney, Boleto and bank transfer. Shipping: 2. We ship all of our items via ePacket,China Post Air Mail,DHL,TNT,UPS,EMS or Other Posts of Countries etc. Shipping by ePacket,Post Air Mail,usually it takes 20-70 days,Shipping by DHL, usually it takes 5-7 work days to arrive. It may take longer due to delay in Customs clearance,holidays,weather or the factors of force majeure. 3. We will send you a tracking number after we ship your item,please check it and keep in touch with your local Post Office or Express office. 4. Please note that buyers are responsible for all additional customs fees,brokerage fees,duties and taxes for importation into your country. These additional fees may be collected at time of delivery.We will not refund shipping charges for refused shipments.The shipping cost does not include any import taxes,and buyers are responsible for customs duties. Return and Exchange: 2. If you are not satisfied when your receive your item,please return it within 15 days for a replacement or money back. Please contact us before you reture the items. The Buyer should be sure that the items returned are in their original conditions.If the items are damaged or lost when they are returned, the buyer will be responsible for damaged or lost,we will not give the buyer a full refund. (Back and forth the transport expense should undertake by the buyer) Feedback: 2. If you have any questions with our shoes or service,please feel free to contact us first before you give us a negative feedback. we will try our best to solve the problems and provide you with the best customer service. Contact us: Company Information
|
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 in |
| Brand Name | DANIEL WAFER |
| Gender | Men |
| Upper fixing method | stitching |
| Whether waterproof | Yes |
| Whether with metal toe cap | No |
| Shoes Type | Oxfords |
| Origin | Mainland China |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Department Name | Adult |
| Outsole Material | Rubber |
| Upper Material | Genuine Leather |
| Upper-Genuine Leather Type | Cow Leather |
| High-concerned chemical | None |
| Pattern Type | Solid |
| Model Number | 2037-H23 |
| Insole Material | PU |
| Fit | True to Size |
| Lining Material | Genuine Leather |
| Season | Spring/Autumn |
| Occasion | Office & Career |
| Toe Shape | Pointed Toe |
| Closure Type | Lace-Up |
| Color | Black, Blue |
| Packing | Wrap it with bubble bag |
| Net weight | 0.8-1.0 kg per pair |
| Country/Region of Manufacture | Guangzhou, China |
| Quality | Good Grade Calf Leather |
| Leather | High Quality Calfskin |
| Character | Handmade and whole-cut |
| Highlight | Exquisite workmanship & stitching thread |
| Drop Shipping | Welcome Dropshipper |
| Free Gift | Shoe Horn and Shoelace |
| EU Size | 38 to 47 (US 6 to 13) |
| size_info | {"sizeInfoList":[{"length":{"cm":"24","inch":"9.45"},"size":"38","vid":200000898},{"length":{"cm":"24.5","inch":"9.65"},"size":"39","vid":200000364},{"length":{"cm":"25.5","inch":"10.04"},"size":"40","vid":100013888},{"length":{"cm":"26","inch":"10.24"},"size":"41","vid":100010483},{"length":{"cm":"27","inch":"10.63"},"size":"42","vid":200000337},{"length":{"cm":"27.5","inch":"10.83"},"size":"43","vid":200000338},{"length":{"cm":"28.5","inch":"11.22"},"size":"44","vid":100010487},{"length":{"cm":"29","inch":"11.42"},"size":"45","vid":3116},{"length":{"cm":"30","inch":"11.81"},"size":"46","vid":200000899},{"length":{"cm":"30.8","inch":"12.13"},"size":"47","vid":200000339}]} |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








































Reviews
There are no reviews yet.