Sale
220V Dimmable Switch COB LED Strip Neon Light Dimmer Power Kit Waterproof 288LEDs Kitchen Room Decor Flex Lamp 3000K 4000K 6000K
$7.99
Important Reminders:
(1)The LED strip must be fully unrolled before being powered on—never operate it in a rolled-up state! Powering the strip while coiled can cause overheating, melting, functional failure, and potential safety hazards.
(2)If you encounter usage issues or have after-sales needs, please contact us first before filing a dispute. We will do our utmost to provide a satisfactory solution.
(3)Cut end MUST be sealed with the included end cap and insulating tape before powering on. Risk of electric shock if exposed.
(4This product is not fully waterproof. Power plug is NOT waterproof. Keep plug and all connections dry. Do not use near water, spray, or in wet areas. If wet or damaged, disconnect power immediately.
Specifications:
Product Name: COB LED Neon Light Strip
Input Voltage: AC220-240V
LED Density: 288LEDs/M
Plug type: with dimmer EU Plug/with switch EU Plug/no switch EU Plug
Plug type: with dimmer EU Plug/with switch EU Plug/no switch EU Plug
Color : White Light (6000-6500K) / Warm White (3000-3500K) / Natural White (4000-4500K)
Outer Dimensions: 10mm (Width) × 6mm (Height)
Waterproof Rating: IP65 (The power plug is not waterproof.)
Cutting Interval: Cuttable every 50cm
No Switch Cord Length: 40-50CM
Dimmer/Switch Cord Length: 100CM
Available Lengths: 0.5M/1M/2M/3M/5M/6M/7M/8M/9M/10M/11M/13M/14M/15M/16M/17M/18M/19M/20M/25M/30M/35M
Operating Temperature: -20℃ ~ +45℃
Storage Temperature: -20℃ ~ +60℃
Service Life: 50,000 hours
Key Features:
(1)4-Key Three Level Timer Dimmer: You can press the button to perform three levels of dimming, supporting 25% -100% dimming. It can also be timed according to demand.
(2)Flexible & Moldable: Crafted with highly flexible material, the strip can be easily bent into any desired shape to fit diverse installation scenarios.
(3)Dimmer usage method and function:
Brightness adjustment button: By pressing the button, the “+” or “-” can achieve three-level brightness adjustment. When adjusted to the third level, the light brightness reaches its maximum value, and the human eye can hardly feel the flicker, providing a more comfortable lighting experience.
Timer function:
Support users to customize the on and off time of lights, which can be timed at 2, 4, and 8 hours. For example, set a timer of 8 hours and set the lights to automatically turn on at 6 pm and turn off at 2 am.
Switch/Non switch:
The switch model only supports on/off control of the light and does not have brightness adjustment function.
Non switch/non dimmer models are only suitable for direct wiring connections and cannot be intelligently controlled.
Package includes:
1 X COB LED Strip Light
1 x Power Plug Cord(For your choice Dimmer/Switch/No Switch)



























| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 in |
| Luminous Flux | <60 |
| Brand Name | MIUGIU |
| Model Number | Neon led strip |
| Color Temp(K) | 3000K 4000K 6000K |
| High-concerned chemical | None |
| Waterproof | Yes |
| LEDs Number/M | 288LEDs/m |
| LED Chip Brand | Epistar |
| Origin | Mainland China |
| Strip type | COB |
| Certification | CE |
| Average Life (hrs) | 50,000Hours |
| Power Source | AC |
| Item Type | Strip |
| Occasion | Garden |
| Voltage | 220 V |
| Power Generation | Always On |
| Nominal Voltage | 220V |
| Is Batteries Included | No |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.