For Android IOS Smart Bracelet Women Smartwatch Men Heart Rate Monitoring Waterproof 20+Sports mode Smart Watch For Ladies +Gift
$23.99
Hardware Configuration
1.47inch 172*320 display screen,
Cpu Realtek 8762DK
Android5.0 and above、IOS9.0 and above
Support bluetooth with 5.0 version,
Charging 1A or less,Charging time 2 hours,
Battery capacity 180 mAh,
IP67 waterproof
Main Function:
Heart rate, blood pressure, blood oxygen, steps, sleep, weather, alarm clock, information reminder, sedentary reminder, drinking water reminder, lift wrist to brighten the screen, remote control photography, custom dial, female menstrual cycle reminder, 20+ sports modes
Main Parameters:
The watch UI language: Chinese, Traditional Chinese, English, German, Korean, Spanish, Japanese, French, Russian, Arabic, Ukrainian, Italian, Portuguese
20+ sports modes, real blood oxygen monitoring, IP67 waterproof, low power consumption, etc.


















| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 in |
| Brand Name | ChiBear |
| Category | Smart Watches |
| System | iOS |
| Function | Calendar |
| Battery Life | 7 |
| SIM Card Available | No |
| Type | On Wrist |
| Voice assistant built-in | No |
| Language | Arabic |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 1.47" |
| Network Mode | None |
| Metrics measured | Stress Monitor |
| RAM | <128MB |
| Screen Shape | SQUARE |
| Battery Capacity(mAh) | 180-220mAh |
| Resolution | 172*320 |
| Bluetooth-compatible Version | 5.0 |
| GPS | No |
| Screen Material | TFT |
| Multiple Dials | Yes |
| Application Age Group | Adult |
| Mechanism | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Compatibility | All Compatible |
| ROM | <128MB |
| Rear Camera | None |
| Activity Tracked | Activity Tracker |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| Band Material | Steel |
| Touch Screen | Yes |
| Battery Detachable | No |
| Band Detachable | Yes |
| App name | Da Fit |
| Certification | CE |
| Battery Capacity | 120-180mAh |
| Style | Fashion |
| Movement Type | Electronic |
| Model | 1 |
| APP Download Available | Yes |
| Case Material | Alloy |
| WIFI | No |
| Choice | yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.